Pozor na železo počas tehotenstva!
Aj keď je príroda veľká čarodejka, podporiť správny a zdravý vývoj dieťatka by mala každá budúca mamina už keď je bábätko v brušku. Vitamíny a minerály pre tehotné vám určite odporučí aj váš gynekológ, ale samovzdelávanie a získanie celkového prehľadu aj v tejto oblasti vôbec nezaškodí. Zamysleli ste sa pred kupovaním výživových doplnkov, čo vlastne skutočne potrebujete, či nemíňate svoje peniaze zbytočne? Jednou zo základných mikroživín, ktorú musí tehotná žena do tela dopĺňať je železo – či už vhodnými potravinami, ktoré železo obsahujú alebo aj efektívnymi doplnkami výživy. Železo je pre tehotné ženy nevyhnutné a preto pri jeho nedostatku majú neskonalú chuť na mäso, pretože to obsahuje pre ne najľahšie prijateľnú formu železa – hémové železo.
Potraviny bohaté na železo
Platí základne pravidlo – pestrá a rozmanitá strava! Železo v strave nájdeme aj v živočíšnej aj rastlinnej oblasti jedálnička. Železo v potravinách nájdeme podľa toho, akú formu hľadáme. V živočíšnych potravinách sa nachádza hémové železo, v rastlinných nájdeme nehémové. Aký je medzi nimi rozdiel? Nehémové sa nevie do nášho tela vstrebať v takej miere ako hémové. Výhodou je, že vstrebávanie hémového železa podporuje vstrebávanie toho rastlinného. Takže sa opäť budeme opakovať. Budúce mamičky by sa mali zamerať na konzumáciu mäsa, najmä červeného, napríklad kvalitného hovädzieho. Čo ešte obsahuje železo? Ak máte nedostatok železa, čo jesť? Hémové železo je obsiahnuté najmä v červenom mäse(hovädzie, bravčové, prípadne vnútornosti – pečienky). Nehémové železo sa nachádza v strukovinách, listovej zelenine, semiačkach a podobne. Pozor však s čím potraviny s obsahom nehémového železa kombinujete a zapíjate. Čaj, káva, mlieko, kakao dokážu významne znížiť vstrebávanie rastlinného nehémového železa.
Železom vyživujete aj dieťa, zvýšte hemoglobín
Ako rastie dieťa v brušku, aj jeho nároky na železo sa zvyšujú. Zásoby železa máme v pečeni, ale najviac sa ho nachádza v krvi, tam plní svoju úlohu. Červené farbivo teda hemoglobín v krvi roznáša kyslík do celého tela a to vďaka železu. Ak má žena málo železa v krvi, aj bábätko má obmedzený prístup ku kyslíku, teda nedostatočne dýcha. A to je už naozaj významný dôvod na to, aby si uvedomila, že zo všetkých minerálov a vitamínov je práve dostatok železa v tehotenstve kľúčový. Je dôležité nepodceniť situáciu s nízkymi hladinami hemoglobínu a reagovať na signály ako bledosť, únava, vypadávanie vlasov, lámanie nechtov, ktorými jej telo dáva jasne najavo, aby na dostatočné hladiny železa myslela. Celkovo musí organizmus ženy v tehotenstve vytvoriť viac krvi, ktorá musí byť bohatá na železo.
Pozor na anémiu
Ak má budúca mamička málo železa v krvi, dostavia sa nepríjemné príznaky. A ak túto situáciu dlhšie nerieši, môže byť aj s dieťaťom v ohrození. Anémia alebo chudokrvnosť spôsobená nedostatkom železa môže zapríčiniť predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť dieťaťa, v najhorších prípadoch až smrť plodu.
Nedostatok železa sa zisťuje z krvného testu najbežnejšie určením množstva hemoglobínu v krvi. Ešte presnejšie vie nedostatok železa odhaliť zistenie hladiny ferritínu (zásobného železa) v pečeni a transferínu (transportného železa) v krvi. Hodnoty železa, čiže množstvo železa v krvi priamo ovplyvňuje hodnoty hemoglobínu a tie sú pre mužov a ženy rôzne. Ženy by mali mať minimálne 120 g hemoglobínu na liter krvi, muži minimálne 135 g/l. Dôležité je vedieť aj hodnoty železa, ktoré by mal organizmus prijať za deň. Ženský organizmus je kvôli svojej reprodukčnej sústave a poslaniu donosiť zdravé deti viac závislý na kolísaní potrieb denného príjmu železa. Tabuľka prehľadne ukazuje, ako sa menia nároky žien na železo počas menštruácie a tehotenstva.
mg železa/deň | |
Žena bez menštruácie | 0,8 |
Žena počas menštruácie | 1,4 – 3,2 |
Žena na začiatku tehotenstva | 2,5 |
Žena v druhom trimestri | 6,6 |
Žena v treťom trimestri | 7,5 |
Ako doplniť železo počas tehotenstva
V mnohých prípadoch tehotným ženám nestačí bohatá a pestrá strava na udržanie zdravej hladiny železa a sú nútené užívať tablety so železom. Mnohé mamičky skúsia užívať prípravky na doplnenie železa, no keď im spôsobujú tráviace ťažkosti (kŕče, zápchy, hnačky), začnú dávkovanie redukovať, užívať len 1 tabletu namiesto dvoch alebo s užívaním kvôli tráviacim ťažkostiam skončia úplne. Aké je riešenie? V prvom rade sa pozrite, či prípravok spôsobujúci ťažkosti obsahuje len anorganické soli železa, teda nehémové železo alebo je na ňom uvedené, že obsahuje aj prírodné hémové železo. Vyberajte si tie s prírodným hémovým železom, dopĺňanie bude rýchlejšie a efektívnejšie a bez tráviacich ťažkostí. Mnohé budúce mamičky majú veľmi dobré skúsenosti s výživovým doplnkom Globifer forte, ktorý vyvinuli vo Švédsku, v krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode. A keďže obsahuje prírodné hémové železo, výborne sa z neho železo vstrebáva a nespôsobuje žiadne tráviace ťažkosti (nadúvanie, zápcha, kŕče a pod.). Globifer forte obsahuje fortifikované hémové železo a je vhodný aj pre tehotné ženy a deti od 12 rokov. Prečítajte si príbalový leták Globifer forte.
Ku zvýšeniu hladiny hemoglobínu tiež prispieva pohyb. Pokiaľ má telo dostatok železa, počas námahy si samo produkuje červené krvinky, aby zvládlo zvyšujúcu sa potrebu kyslíka. Dostatok železa v tele je teda pre naše telo nevyhnutný a obzvlášť v tehotenstve je dôležité si ho strážiť.