V slovných spojeniach je len jediný rozdiel – slovíčko „hémové“. Pre telo a trávenie je však tento rozdiel veľmi podstatný.

Z prírodného hémového železa, ktoré sa prirodzene nachádza v mäse či krvi, si vie naše telo získať železo rýchlejšie, efektívnejšie a vo väčšom množstve. Tento prírodný zdroj železa sa ľahšie vstrebáva, pretože má k dispozícii svoju vlastnú cestu pre vstrebávanie v črevnej bunke. Železo pochádzajúce z rastlín, hoci je prírodné, túto cestu využiť nedokáže. Pri výbere produktov na dopĺňanie železa musíte byť preto nanajvýš ostražití a nepadnúť do reklamných pascí. Týka sa to najmä tehotných žien, ktoré sú nedostatkom železa často ohrozené, keďže im nárok na železo stúpa niekoľkonásobne doslova z týždňa na týždeň.

Rastlinné železo je nehémové železo

Hoci je rastlinné železo prírodné, jeho vstrebávanie nie je také efektívne, ako vstrebávanie prírodného hémového železa. Z výživových doplnkov alebo produktov na dopĺňanie železa s nehémovým železom nevie črevo vstrebať železo tak dobre, ako keď obsahujú hémové železo. Nehémové železo sa nachádza takmer vo všetkých produktoch na dopĺňanie železa, či už sú v kategórii liekov alebo výživových doplnkov. Obsahujú anorganickú soľ železa alebo výťažok rastlinného železa.

Vstrebávanie nehémového železa

Črevo z týchto produktov vstrebáva len približne 5 % a jeho absorpciu výrazne znižuje konzumovaná strava a nápoje (mlieko, káva, čaj, kakao, vláknina,…), ale aj výživové doplnky s obsahom horčíka a zinku. Nízku mieru absorpcie je nutné vykompenzovať užívaním vysokých dávok nehémového železa, pričom jeho nevstrebaná časť ostáva v čreve a môže spôsobovať ťažkosti prejavujúce sa – zápchou, kŕčmi, hnačkou či nafukovaním. Mnohé budúce maminky by vedeli rozprávať, ako im užívanie tohto typu železa znepríjemnilo život.

Prírodné hémové železo je rýchle a efektívne vďaka fyziologickým danostiam

Hémové železo sa prirodzene vyskytuje v živočíšnych zdrojoch potravy (hovädzie mäso, bravčové, ryby, hydina, pečienky a pod.) a je kľúčovým zdrojom železa. Názov hémové je odvodený od hému, ktorý je súčasťou hemoglobínu (v červených krvinkách) a myoglobínu (vo svalovine teda v mäse). Vstrebávanie prírodného hémového železa je až 5-7 násobne vyššie ako nehémového a navyše hémové železo výrazne stimuluje vstrebávanie aj nehémového železa.

Prirodzená cesta absorpcie

Náš organizmus si vie hémové železo prirodzene získavať uvoľnením molekuly hému zo živočíšnej zložky potravy obsahujúcej mäso alebo krv. Transport hému do buniek tenkého čreva prebieha cez osobitú hémovú cestu. Prírodné hémové železo, ktoré naše telo nevstrebe, nespôsobuje v črevách podráždenie. Z uvedeného je jasné, že z prírodného hémového železa si vie naše telo získať železo rýchlejšie, efektívnejšie a vo väčšom množstve ako z nehémového. A čo je tiež dôležité, jeho absorpciu neovplyvňujú jedlá ani nápoje.

Ohrozené sú najmä gravidné ženy

Ak máte nedostatok železa, rýchlosť dopĺňania jeho hladiny v krvi a v pečeni je kľúčová. Najmä tehotné ženy, ktorým nárok na železo rýchlo stúpa, nemajú veľmi čas skúšať „čo mi zaberie“ a nemôžu si dovoliť prestať ho užívať kvôli tráviacim ťažkostiam (ak im bolo železo predpísané).

Železo si potrebujú doplniť rýchlo a efektívne a mať jeho dostatočné zásoby v pečeni. Je dobré, ak sú zásoby železa pripravené na eventuálne komplikácie spojené s pôrodom. Pri pôrode sekciou, ktorý môže nastať nečakane, môžu budúce mamičky stratiť viac krvi ako pri prirodzenom pôrode. Pri dostatočných zásobách železa v krvi sa budú môcť vyhnúť transfúzii krvi. Najmä v súčasnosti hlásia transfúzne stanice nedostatok krvi, preto je dôležité si vytvoriť dostatočné zásoby železa v tele.

Nedajte sa obalamutiť

Ak ste v situácii, že potrebujete doplniť železo inak ako normálnou stravou, vyberte si prípravky na doplnenie železa s obsahom prírodného hémového železa. Využijete tak prirodzené danosti svojho organizmu, ktorý vie lepšie absorbovať železo z tablety ak obsahuje aj prírodné hémové železo. Takže v lekárni si nepýtajte prírodné železo, ale prírodné hémové železo.

Vyskúšajte obľúbený Globifer

Výživový doplnok Globifer forte s obsahom prírodného hémového železa je na Slovensku dostupný od roku 2016. Doterajšie skúsenosti užívateľov potvrdzujú jeho účinnosť, navyše bez obmedzení v jedle a pití a tiež sú vďační za dopĺňanie železa bez tráviacich ťažkostí. Žiadne zápchy, kŕče či hnačky, ktoré mali predtým, keď užívali produkty na báze nehémového  železa. Výživový doplnok Globifer forte bol vyvinutý vedcami vo Švédsku, krajine známej svojim blízkym vzťahom k prírode. Vďaka obsahu hémového železa stačí prijímať nižšie dávky, ktoré nedráždia sliznicu čriev. Je vhodný aj pre tehotné ženy, deti od 12 rokov a celiatikov. Aj keď je cena výživových doplnkov pre mnohých v súčasnej situácii určite dôležitá, v tomto prípade je výhodnejšie staviť na kvalitu. Zaručí vám rýchle doplnenie železa bez nežiaducich účinkov. Takže v konečnom dôsledku ešte ušetríte a môžete si dopĺňať železo tak, že sa nemusíte kvôli tomu obmedzovať.