Femagyn komplex
PREDAJ UKONČENÝ - EXPIRÁCIA 03/2024! viac
Výrobca: GEDEON RICHTER Kód produktu: P00007 Doprava a platba
FEMAGYN KOMPLEX
MAGNÉZIUM, ZINOK A B-KOMPLEX V JEDNEJ TABLETE
IMUNITA, ENERGIA A PSYCHICKÁ POHODA
Účinná látka | v 1 tablete | RVH* | ODD* pre tehotné ženy |
Tiamín (vitamín B) | 1,1 mg | 1,1 mg | 1,4 mg |
Pyridoxín (vitamín B6) | 1,4 mg | 1,4 mg | – |
Vitamín B12 | 2,5 μg | 2,5 μg | 2,6 μg |
Zinok | 5 mg | 10 mg | 11 mg |
Horčík | 178 mg | 356 mg | 350 mg |
Pomocné látky: kukuričný škrob, mikrokryštalická celulóza, želaína, ultramyl, talok, stearan horečnatý, ocid itaničitý, hypromelóza, povidón.
Odporúčané dávkovanie: 1 – 2 tablety denne
Obsah balenia: 30 kapsúl
Výživový doplnok pre ženy s obsahom magnézia, zinku a vitamínov skupiny B.
- Zinok je skvelý antioxidant, prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom a k správnej premene sacharidov. Zohráva dôležitú úlohu v správnom fungovaní imunitného systému.
- Vitamíny skupiny B prispievajú k správnej látkovej premene dôležitej na tvorbu energie, k správnej funkcii psychiky, k správnemu fungovaniu nervového systému a k zníženiu vyčerpania a únavy.
- Horčík prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy.
Bez cukru, laktózy, lepku.
EÚ register zdravotných tvrdení publikovaný na stránke Európskej komisie
Výživové a zdravotné tvrdenia sa v zmysle aktuálne platnej legislatívy nesmú uvádzať na potravinách na osobitné lekárske účely.
Použitie
1-2 tablety denne sa zapijú dostatočným množstvom vody.
Upozornenie: Nevhodné pre deti. Musí sa skladovať mimo dosahu malých detí. Odporúčané dávkovanie sa nesmie presiahnuť. Nesmie sa používať ako náhrada rozmanitej stravy. Skladovať dobre uzavreté v suchu, pri teplote 10-25°C. Chráňte pred vlhkosťou a priamym slnečným žiarením.
Informácia od dodávateľa *
Magnézium je mimoriadne dôležitý minerál na správne fungovanie ľudského organizmu, zvlášť v obdobiach, keď je naň kladená vyššia fyzická alebo psychická záťaž. Zvýšená únava, kŕče v nohách či pocity „tvrdnutia bruška“ sú častým javom v posledných mesiacoch tehotenstva. Váš gynekológ vám môže odporučiť doplnenie magnézia formou výživových doplnkov.
DÔLEŽITÉ VITAMÍNY V TEHOTENSTVE
Vo všeobecnosti sa stretávame hlavne s tým, že v tehotenstve potrebujete zo všetkého viac. No je to naozaj tak?
KYSELINA LISTOVÁ
Kyselina listová prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva, zohráva dôležitú funkciu v procese delenia buniek. Je dôležité myslieť na to už v období plánovania tehotenstva. Podľa najnovších štúdií je pre zníženie rizika poškodenia neurálnej trubice dôležité zabezpečiť jej príjem v strave už 5-6 mesiacov pred samotným otehotnením1. Zásadné obdobie pre vývoj neurálnej trubice je ranné štádium tehotenstva – prvé dni tehotenstva, kedy žena ešte nevie, že je tehotná.
Odporúčaná denná dávka v tehotenstve je 600 mikrogramov2.
Zdrojom kyseliny listovej sú hlavne paradajky, špenát, rôzne druhy listovej zeleniny, kel, pór, strukoviny, ale nájdeme ju aj v obilninách, napríklad qiunoa. Kyselinu listovú nájdeme napríklad aj v mäse, hlavne v pečienkach a vnútornostiach.
JÓD
Jód je stopový prvok, ktorý prispieva k správnej tvorbe hormónov štítnej žľazy a k správnemu fungovaniu štítnej žľazy. V tehotenstve sa nároky na jód zvýšia až o polovicu, a to najmä v druhom a treťom trimestri. Okrem toho, štúdie z okolitých európskych krajín poukazujú na stredný nedostatok jódu a tým spojený nedostatočný neurokognitívny vývoj potomstva. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na vážnu skutočnosť, že aj mierny jódový deficit v gravidite môže spôsobiť poruchy neurokognitívnych funkcií detí, napr. sťažené učenie, pokles verbálneho IQ a iné3.
Odporúčaná denná dávka v tehotenstve je 250 mikrogramov.
Dôležitým zdrojom jódu je u nás kuchynská soľ obohatená o jodid draselný. Morské ryby a riasy, vlaššké orechy a sója sú taktiež výborným zrdojom jódu.
VITAMÍN C
Vitamín C je známy hlavne svojimi účinkami na obranychopnosť organizmu a jeho podporu imunitného systému. Okrem toho pomáha vstrebávať železo a prispieva k jeho využitiu.
Vitamín C zohráva úlohu už v období plánovania tehotenstva, kedy má vplyv na delenie a rast folikulov, pre vývoj corpus luteum o obsah kolagénu vo folikulárnej tekutine, tým pádom ma vplyv priamo na plodnosť ženy4. Zvýšená potreba vitamínu C je pri strese, fajčení, pri prechladnutí ale aj v tehotenstve a počas dojčenia. No tu je na mieste opatrnosť. Príliš vysoké dávky môžu viesť až k ľadvinovým kameňom a porušiť sekréciu inzulínu v pankrease4.
Významým zdrojom vitamínu C sú citrusy, jahody, ríbezle, kapusta alebo špenát.
Odporúčaná denná dávka je 120mg v tehotenstve a 150 mg počas dojčenia2.
VITAMÍN E
Vitamín E je taktiež významný antioxidant, významne chráni bunky pred oxidačným stresom. Spolu s vitamínom C, selénom a zinkom sa navzájom dopĺňajú a ich účinky majú synergický efekt.
Nároky na vitamín E v tehotenstve vzrastajú najmä v treťom trimestri, kedy sa v tele matky antioxidant hromadí. Tehotenstvo je niekedy spojené s komplikáciami a v prípade predčasného pôrodu dieťatko čelí vysokému oxidačnému stresu, ktorý okrem iného súvisí aj s nedostatkom alfa-tokoferolu vitamínu E5.
Odporúčaná denná dávka je 16 mg v tehotenstve a 19 mg počas dojčenia2.
VITAMÍN D3
Deficitom vitamínu D trpí veľká časť populácie a nevyhýba sa ani tehotným ženám. Tento vitamín, dnes už považovaný aj za hormón, zohráva dôležitú úlohu pri vstrebávaní a využití vápnika a fosforu, prispieva k udržaniu kostí a zubov a k správnemu fungovaniu imunitného systému.
Odborné zdroje popisujú mnoho benefitov vitamínu D v tehotenstve. Vedecký článok, ktorý sozumarizoval aktuálne štúdie týkajúce sa jeho vplyvu v tehotenstve uvádza, že vitamín D podporuje vývoj a funkciu placenty reguláciou transportu vápniku cez placentu a pôsobením imunomodulačných účinkov, ktoré sú rozhodujúce pre udržanie. Taktiež bol zistený súvis medzi nedostatkom vitamínu D a preeklampsiou a vysokým krvným tlakom (jedným zo symptómov preeklampsie).6Potreba dostatočnej zásoby vitamínu D je nespochybniteľná. No stále platí, že všetkého veľa škodí.
Odporúčaná dávka pre tehotné a dojčiace ženy je 17 mikrogramov2.
ZINOK
Počas tehotnestva je potreba zinku zvýšená a u ženy môže ľahko prísť k jeho nedostatku, obzvlášť ak je žena vegetariánka alebo konzumuje málo živočíšnych produktov. Okrem toho, že je zinok dôležitý presprávnu funkciu imunitného systému, zistilo sa, že dopĺňanie zinku znížilo frekvenciu predčasných pôrodov, ablácie placenty či perinatálej úmrntosti. Nedostatok zinku môže mať vplyv na neefektívny pôrod, krátke alebo naopak príliš dlhé tehotnestvo, ale aj napríklad na abnormálne vnímanie chutí v tehotenstve.8
Odporúčaná dávka v tehotenstve je 11 mg a počas dojčenia 12 mg.
HORČÍK (MAGNÉZIUM)
Magnézium je nevyhnutný minerál pre správne fungovanie nášho organizmu. Jeho nedostatok nám telo dáva najavo kŕčmi, búšením srdca, zvýšenou únavou. Magnézium prispieva k správnemu fungovaniu svalov a nervového systému. Vyšší príjem je doležité zabezpečiť hlavne v období stresu, fyzickej a psychickej záťaži a samozrejme v tehotnestve.
Nedostatok magnézia v tehotenstve sa spája s rizikom predčasného pôrodu a častými kŕčmi v nohách.9 Pri nepríjemných kŕčoch alebo pocitoch „tvrdnutia bruška“ môže gynekológ odporučiť dopĺňanie vyšších dávok magnézia.
Štúdie ukazujú, že dostatok magnézia môže pomôcť aj pri tehotenstkej cukrovke. Gestačný diabetes melitus sa rovnako ako diabetes melitus prejavuje zvýšenou hladinou glukózy v krvi a v moči a zistilo sa, že tehotné ženy s DM majú zníženú hladinu magnézia. DM spôsobuje vyššiu spotrebu magnézia a naopak, jeho nedostatokm zhoršuje senzitivitu na inzulín. Dostatočná suplementácia magnéziom pomáha k lepšej stabilizácii tehotenskej cukrovky10.
Odporúčaná dávka v tehotenstve je 350 mg a počas dojčenia 300 mg.
VÁPNIK
Dostatočný príjem vápnika v strave je potrebný na udržanie zdravých kostí a zubov. Zdrojom vápnika sú hlavne mlieko a mliečne výrobky. Súčasný trend prevažne rastlinného stravovania alebo časté alergie a intolerancie mliečnych zložiek ochudobňuje náš príjem o tento dôležitý vitamín. Preto jeho doplnenie má mnoho benefitov pre matku aj pre dieťa. Vysoký príjem vápnika súvisí so zlepšenou rovnováhou vápnika, čo pravdepodobne poskytuje ochranný účinok proti úbytku kostnej hmoty počas tehotenstva a počas dojčenia. Príjem vápnika je dôležitý aj pre dieťa. Je dokázané, že stav kostí v dospelosti súvisí s príjmom vápnika už v detstve.11
Odporúčaná dávka v tehotenstve je 1400 mg a počas dojčenia 1600 mg.